Olejki eteryczne

OLEJKI ETERYCZNE W HISTORII

Na początek naszej podróży wgłąb natury, warto zapoznać się z olejkami eterycznymi.

Na codzień bardzo często możemy się spotkać z olejkami w kosmetologii, w przemyśle spożywczym oraz w medycynie naturalnej i aromaterapii. Pomimo tego, że wielu sięga po raz pierwszy lub zaczyna bardziej się wczytywać w ich zalety zdrowotne, olejki eteryczne nie są nowoczesnym wynalazkiem.

Nasi przodkowie czerpali z zalet olejków nawet w czasach sięgających przed narodzeniem Chrystusa; w Babilonii na 1800 przed narodzeniem Chrystusa ludzie już używali drzewo herbaciane, cyprus oraz mirrę do uzyskiwania perfumów. Podobnie możemy znaleść informacje pochodzące z Indii, Bliskiego Wschodu, Mezopotamii czy Chin. Hipokrates, w 4 wieku przed narodzeniem Chrystusa przekazywał innym wiedzę na temat walorów aromatycznych kąpieli oraz masażów jako drogę zdrowia. Bliżej naszych czasów różni lekarze oraz naukowcy wyrażali swój zachwyt działaniem olejków eterycznych. Dla przykładu, dwóch lekarzy francuskich- Celestin Cadeac oraz Albin Meunier opublikowali w 1888 dokument gdzie pokazują zalety olejku z cynamonu, oregano oraz goździków jako środki anybakteryjne.  Mnóstwo jest historycznych dowodów na to, by patrząc na nasze życie w XXI wieku uwzględnić naturęw naszym otoczeniu.

CZYM SĄ OLEJKI ETERYCZNE

Olejki eteryczne są ciekłymi, lotnymi substancjami wonnymi, które uzyskuje się najczęściej poprzez destylację z parą wodną z odpowiedniego surowca roślinnego. Lecznicze olejki eteryczne pozyskuje się z różnych części roślin: kwiatów, liści, łodyg, kory drzew, korzeni i nasion.

Pod względem składu chemicznego jest to mieszanina rozmaitych związków, takich jak: ketony, aldehydy, alkohole, estry, laktony, terpeny i związki organiczne.  Olejki eteryczne są niezwykle skomplikowanymi mieszaninami, zawierającymi do kilkuset różnorodnych związków chemicznych. Skład olejków eterycznych nie zawsze jest do końca znany, dlatego często nie można ich odtworzyć w warunkach laboratoryjnych.

JAK DZIAŁAJĄ OLEJKI ETERYCZNE

Działanie olejków na nasz organism jest wielostronny. Olejki mają właściwości antyseptyczne i hamują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych.  

Niektóre pobudzają komórki nerwowe pobudzając koncentrację, inne uspokajają nerwy i działają relaksująco na nasz organizm. Są też olejki które hamują ból, oraz takie które działają rozkurczowo na nasze mięśnie.

Olejki eteryczne mają również właściwości regeneracyjne. Stymulują skórę do odbudowy struktur ceramidowych i przyspieszają proces odnowy komórek. Ich zastosowanie pozwala odzyskać młody wygląd i poprawić kondycję skóry.

JAK STOSOWAĆ OLEJKI

  • MIEJSCOWO na skórę: olejki są bardzo często stosowane na skórę gdyż są bardzo dobrze wchłaniane przez skórę. Najczęściej możemy spotkać się z aplikacją olejków na stopy gdzie znajdują się receptory wszystkich naszych organów i jesteśmy w stanie je stymulować zdrowotnymi właściwościami olejków. Również, możemy wcierać olejki w dane miejsce na naszym ciele gdzie czujemy dyskomfort lub ból. Trzeba jednak pamiętać, że olejki są bardzo silne i mogą powodować irytację skóry. Bardzo ważne jest by przed nałożeniem olejków wypróbować czy nie mamy podrażnienia i najlepiej nakładać wraz z olejem bazowym (olej kokosowy, olej jojoba etc).
  • AROMATYCZNIE: poprzez inhalację olejków nasz organizm jest w stanie rozprowadzić ich walory do każdych zakątków naszego ciała. Możemy zakupić dyfuzor, który pozwoli nam się cieszyć zapachem na długo I sprawić że cały nasz dom będzie przepięknie pachniał.
  • SPOŻYWCZO: olejki możemy spożywać, jednak trzeba wiedzieć że olejki są bardzo silne oraz że nie wszystkie olejki nadają się do spożywania. Również trzeba wiedzieć gdzie kupować olejki by mieć pewność że dostarczamy dobro natury naszemu organizmowi a nie chemię. Niestety wiele firm próbuje sprzedawać “czyste” czy “organiczne” olejki, które możemy dostać za 10zł. Taka cena powinna nas zaniepokoić od razu. Olejki nie są tanie, a te które posiadają odpowiedni certyfikat i są odpowiednie do spożywania przeważnie dostaniemy w granicach 15- 60 euro.
  • JAKO DODATEK : olejki możemy dodawać do kosmetyków- kremów, szamponów oraz również możemy używać w naszym domu do sprzątania, czyszczenia lub odstraszania owadów.

Jeśli zastanawiacie się jakiej firmy olejki zakupić by bezpiecznie je używać, ja osobiście polecam olejki firmy Doterra, które sama używam w kosmetykach, tabletkach i bezpośrednio na skórę. Jestem aktualnie konsultantką firmy Doterra, i jeśli ktoś z Was jest chętny do współpracy lub chciałby zamówić dany produkt za niższą cenę niż podana, to bardzo proszę o kontakt.

Również instytut Aromahead gdzie sama zdobywałam wiedzę współpracuje z firmą gdzie olejki są bardzo wysokiej jakości.

Podaję linki do obydwóch stron gdzie znajdziecie informacje oraz produkty:

Doterra: https://doterra.com/US/en

Aromatics: https://www.aromatics.com/

Referencje:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/Aromaterapia-jak-dzialaja-olejki-eteryczne_33851.html

https://www.aromahead.com/

https://draxe.com/essential-oils-guide/

“The Complete Book of Essential Oils and Aromatheraphy” V.A. Worwood

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: